Lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu może zostać zatrudniony w placówce leczniczej jednakowo na umowę o pracę, jak i na umowę cywilnoprawną. Wybór formy zatrudnienia wpływa na wiele istotnych kwestii takich jak wysokość zarobków czy możliwość samodzielnego kształtowania czasu pracy. Praca na tzw. kontrakcie nakłada na medyków obowiązek posiadania odpowiedniego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Chcesz dowiedzieć się, jakie korzyści daje obowiązkowe OC lekarza? Przeczytaj uważnie poniższy tekst.
Ubezpieczenie dla lekarzy na kontrakcie — jakie opcje ochrony wybrać?
Zatrudnienia lekarza na umowę o pracę a kwestia ubezpieczenia OC
Lekarze w Polsce mogą wykonywać zawód na podstawie umowy o pracę lub ramach praktyki lekarskiej w formie umowy zlecenia czy umowy o dzieło . Lekarze, którzy świadczą usługi medyczne na podstawie umowy o pracę w szpitalu lub przychodni, podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Artykuł 120 Kodeksu Pracy stanowi, że jeśli pracownik w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej, nie ponosi z tego tytułu odpowiedzialności.
W tej sytuacji to pracodawca jest zobowiązany do naprawienia szkody, lecz może się on domagać od lekarza zwrotu części wypłaconych środków (tzw. regres ubezpieczeniowy). Ponadto w polskim ustawodawstwie istnieje odpowiedzialność deliktowa za szkody materialne i niematerialne, w ramach której sprawca zobowiązany jest do naprawienia powstałych szkód.
Odpowiedzialność cywilna lekarzy zatrudnionych na kontrakcie
Inaczej kwestia odpowiedzialności cywilnej wygląda u lekarzy zatrudnionych na kontrakcie (niezależnie od formy zatrudnienia). Lekarz prowadzący działalność gospodarczą w ramach własnej praktyki obligatoryjnie musi podpisać odpowiednią umowę ubezpieczenia OC.
Współcześnie na ryku dostępne są oferty zapewniające kompleksowe ubezpieczenie dla lekarzy niezależnie od posiadanej specjalizacji czy formy zatrudnienia. Zmęczenie spowodowane nienormowanym czasem pracy medyków, potęguje ryzyko popełnienia błędu medycznego. Szkody powstałe w jego wyniku może zrekompensować wybór odpowiedniej polisy.
Dlaczego warto posiadać obowiązkowe OC lekarza?
Specyfika zawodu lekarza sprawia, że pomimo wieloletniej nauki oraz licznych szkoleń i kursów jest on narażony na spore ryzyko popełnienia błędu medycznego. Lekarz w trakcie jednego dnia pracy jest w stanie przebadać i zdiagnozować wielu pacjentów. Z pozoru mało istotna pomyłka może mieć przykre konsekwencje dla życia i zdrowia ludzkiego. Podpisana polisa ubezpieczeniowa OC zapewnia lekarzowi komfort pracy i sprawia, że w razie popełnienia jakiegokolwiek błędu odpowiedzialność finansową ponosi właściwy zakład ubezpieczeń.
Kto może nabyć dodatkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Dobrowolne ubezpieczenie OC lekarza może nabyć każda osoba wykonująca zawód lekarza lub lekarza dentysty. W przypadku medyka zatrudnionego na umowę o pracę stosowną umowę ubezpieczenia OC zawiera pracodawca. Lekarze mogą w polisie zawrzeć postanowienia odnoszące się do ochrony prawnej wykonywania zawodu czy ubezpieczenia na wypadek utraty środków finansowych. Ubezpieczenie dodatkowe stanowi swoiste uzupełnienie już posiadanego ubezpieczenia OC. W skład dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej wchodzi m.in. ochrona przed szkodami powstałymi:
– na skutek przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej,
– na skutek przeprowadzenia zabiegów chirurgii estetycznej ze wskazań estetycznych,
– w mieniu ruchomym i nieruchomym, które wynajmuje lekarz.
Jakie ubezpieczenie powinni wybrać lekarze pracujący w różnych miejscach?
Lekarz, który pracuje wyłącznie w szpitalu lub przychodni jest chroniony przez ubezpieczenie pracodawcy. Z kolei medyk wykonujący własną praktykę lekarską w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC ma zapewnioną ochronę w miejscach prowadzenia działalności. A jeśli osoba wykonująca zawód lekarza jest zatrudnienia jednakowo na umowę o pracę, oraz prowadzi własną praktykę lekarską? Czy jest możliwa skuteczna ochrona ubezpieczeniowa takich lekarzy?
Wielozatrudnienie lekarzy jest sporym wyzwaniem dla firm ubezpieczeniowych. Rozwiązania przewidziane dla lekarzy wieloetatowych muszą spełniać rygorystyczne wymagania prawne oraz zapewnić odpowiedni poziom ochrony pacjentom i lekarzom. Oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe specjalne pakiety umożliwiają kompleksową ochronę lekarzy pracujących u wielu pracodawców. Przykładowy pakiet może zawierać m.in. OC obowiązkowe, OC dobrowolne lekarza, ochronę prawną czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Jakie szkody są objęte obowiązkiem ubezpieczeniowym OC?
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą określa zakres i warunki, jakie musi spełniać polisa odpowiedzialności cywilnej lekarza.
Zgodnie z rozporządzeniem minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC musi wynosić 75.000 euro dla pojedynczego zdarzenia oraz 350.000 euro dla wszystkich zdarzeń. Ubezpieczenia OC lekarzy obejmują szkody wyrządzone pacjentom podczas udzielania świadczeń zdrowotnych w trakcie obowiązywania umowy. Jeżeli kwota odszkodowania będzie przekraczać ww. limity, różnicę musi pokryć ubezpieczony z własnych środków.
Jakich szkód nie obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC?
Obowiązkowe OC lekarza nie obejmuje:
– szkód wyrządzonych pacjentowi przez ubezpieczonego lekarza, który został pozbawiony prawa wykonywania zawodu,
– szkód wyrządzonych pacjentowi przez ubezpieczonego lekarza w czasie zawieszenia prawa do wykonywania zawodu,
– szkód powstałych w wyniku stanu wojennego czy działań wojennych,
– szkód polegających na zapłacie kar umownych,
– szkód wyrządzonych w mieniu pacjenta.
Czy obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza obejmuje szkody będące konsekwencją zabiegów kosmetycznych lub chirurgii plastycznej?
Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza nie obejmuje zabiegów kosmetycznych oraz chirurgii plastycznej. Wyjątek stanowią sytuacje będące następstwem urazu, choroby czy wad wrodzonych.
Jak dobrze wybrać ubezpieczenie OC lekarza?
Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza, powinieneś sprawdzić informacje o zakresie ubezpieczenia oraz o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności. Niektóre polisy mogą zawierać dodatkowe klauzule ubezpieczeniowe właściwe tylko dla wybranej specjalizacji. Upewnij się również co do wysokości minimalnych kwot gwarancyjnych.
Musisz wiedzieć, że wysokość składki ubezpieczenia powiązana jest z wykonywaną przez lekarza specjalizacją. Specjalizacje różnią się wzajemnie stopniem ryzyka zawodowego. Wybierając właściwe obowiązkowe ubezpieczenia OC, możemy zapobiec sytuacji, w której odszkodowanie lub zadośćuczynienie wypłacone pacjentowi przez ubezpieczyciela będzie niewystarczające. Spora część firm ubezpieczeniowych wyróżnia trzy podstawowe grupy ryzyka, do których przyporządkowane są poszczególne specjalizacje:
– do specjalizacji wchodzący w skład najwyższej grupy ryzyka zaliczamy m.in. anestezjologię, chirurgię ogólną, ortopedię, ginekologię i położnictwo;
– do specjalizacji wchodzący w skład średniej grupy ryzyka zaliczamy m.in. medycynę sportową, radioterapię onkologiczną, stomatologię dziecięcą czy ortodoncję;
– do specjalizacji wchodzący w skład najniższej grupy ryzyka zaliczamy m.in. onkologię czy dermatologię.
Podsumowanie
W świetle obowiązujących przepisów prawnych lekarz wykonujący indywidualną praktykę jest przedsiębiorcą, który zobowiązany jest do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody wyrządzone pacjentom w trakcie wypełniania obowiązków zawodowych. Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza nie chroni przed szkodami powstałymi m.in. w wynajmowanym przez lekarza mieniu. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia pozwala rozwiązać ten problem. Z kolei, jeśli jesteśmy zatrudnieni w kilku miejscach dobrym rozwiązaniem, jest wybór specjalnego pakietu ubezpieczeniowego, który zapewnia kompleksową ochronę lekarza.